CAM ZEMİNLER
ÇİMENTO
ENDÜST. ZEMİNLER
GRANİT
HALI
KAUÇUK
KOMPOZE TAS
KONTRPLAK
LINOLEUM
METAL ZEMİNLER
OSB
PARKE
PVC
SERAMİK
TEMİZLİK-KORUMA
BAKIM
YÜKSELTİLMİŞ ZEMİN
ZEMİN AKSESUARLARI
ZEMİN TESVİYE ŞAPI
 

 

»Haberin devamı...


Ege Seramik ile Sırlı Granit’in doğuşu

Çağlar boyunca tarihe yön veren, uygarlıklara ev sahipliği yapan Anadolu, sanatla ilgili pek çok alanda olduğu gibi, seramik sanatında da binlerce yıldır süregelen birikimleri nesilden nesile aktarmıştır.

Bu kültür ile yoğrulmuş olan Türk Seramik Sektörü, sanayisinin de 1980’li yıllardaki gelişmesi ile dünya seramik pazarında söz sahibi olma başarısını göstermiş ve Türkiye bugün seramik konusunda İtalya ve İspanya’nın ardından dünyanın en büyük 3. ihracatçı ülkesi ve Çin, İtalya, İspanya, Brezilya ve Endonezya’nın arkasından en büyük 6. üretici ülkesi konumuna gelmiştir.
Kurulduğu 1972 yılından bu yana Türk Seramik Sektörü’nün liderleri arasında yerini alan Ege Seramik, özellikle yurtdışına açılma konusunda sektörün öncülüğünü yapmış; Almanya, Fransa, Macaristan, Amerika’daki satış şirketleri ile bugün üretiminin yaklaşık %40’ını dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç
eden bir dünya şirketi haline gelmiştir. 70.000 m2 kapalı alana yayılmış dev tesislerinde 21. yüzyılın en ileri teknolojisini kullanarak üretim kapasitesi artıran Ege Seramik, yer ve duvar karosu, granit seramik ile sırlı granit ve dekor üretiminde 22.000.000 m2’ye ulaşmıştır. 1997 yılında başlayan değişim projesi ile şirketin gelişme hızına ayrı bir ivme kazandırılmış, böylece kalite standartlarıyla uyumlu üretim, dünya pazarlarında yüksek kurum ve marka imajı, pazar koşullarına uygun kaliteli ürünler ve taleplere hızlı yanıt verme olanakları genişletilmiştir. Milenyuma girerken gerekli tüm yatırımlarını tamamlayan ve çağın gerektirdiği teknolojileri tesislerine aktaran Ege Seramik, tüm dünyadaki müşterilerinin talep ve beğenileri doğrultusunda hazırladığı portföyünü, seramik kültürünün beşiği Türkiye’nin imzasını gururla taşıyarak tüm dünyaya tanıtmaktadır. Ege Seramik’in “Uygarlıklar Geçidi” adı altında hazırladığı Urartu, Lidya ve Frigya Medeniyetleri’nin motiflerini içeren “Heritage” markalı sırlı porselen serisi ise, İtalya ve ABD’deki büyük ihtisas fuarlarında tanıtılmış ve büyük beğeni toplamıştır. Parayı ilk kez kullanan Lidyalılar ile Latin Alfabesi’nin doğuşunu sağlayan Frigyalılar ve madenciliğin temelini atan Urartular’ın motiflerinden esinlenerek doğan Heritage ürünlerinde, seramiğin estetiği ile granit seramiğin teknik üstünlükleri birleşti. Sırlı granit olarak üretilen Heritage’in estetiği ile birleşen, zengin renk seçeneklerinin yanında, kaymama ve leke tutmama özellikleri ile kullanımı kolaylaşmıştır. Sırlı granit aşındırıcı maddelerin bulunduğu ve yoğun trafiğe sahip zeminlerde kullanımı ile diğer tüm yer karolarına kıyasla, en uygun kaplama malzemesidir. Sırlı granit karoların yüzey özelliklerine göre kayganlıkları farlıdır. Kaymazlık değerleri R9-R13 arasında olan karolar, döşenecek mekanın kullanım özelliğine göre seçilmelidir.

(DIN 51130)
Kullanım yeri ve kaymazlık değeri
Giriş alanları, kafeterya, banyo, mutfak, eczane, bankalar, okullar, otel (R9), depo alanları (R10), lokanta, restaurant, yemekhane (R11), itfaiye (R12), yağ üretim sahası (R13). 

Bakım önerileri
Belli aralıklarla nemli bir bez ya da süngerle, aşındırıcı içermeyen temizlik malzemeleri kullanarak sırlı granit karolarınızı siliniz.
Sırlı granit karoları için düzenli olarak oluşabilecek tozu elektrik süpürgesiyle alınız. Ardından temizlik maddesi ile paspas veya sünger yardımıyla siliniz.

Uygulama önerileri
Yüksek teknik özellikleri nedeni ile (aşınmaz, kaymaz, mukavemetlidir, leke tutmaz, hijyeniktir) yer, duvar, iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Döşeme yapılacak mekandaki kullanım amacı dikkate alınmalı, sırlı granit karonun seçimi verilen teknik bilgi tablosu incelenerek yapılmalıdır. Kullanım yoğunluğu ve etkileri dikkate alınarak, aşınmaya karşı dayanıklılık derecelerine uygun sırlı granit karo seçilmelidir. Teknik gerekliliklerin karşılanması ve düzgün bir görünüm sağlanması için, sırlı granit karoların asgari 3 mm. derz aralığı ile uygulanması tavsiye edilir. Uygulama esnasında, hazır yapıştırıcı kullanılması öncelikle tavsiye edilir, bunun dışında harç ile yapılan uygulamalarda kesinlikle kireç kullanılmamalıdır. Derz uygulamasında, hazır derz dolgu malzemesi kullanılması öncelikle tavsiye edilir. Sırlı porselen karoların uygulama sonrası nemli bez veya sünger ile silinmesi harç ve derz dolgu maddesinin donup yüzeyde kalmasını önleyecektir.

Dikkat edilmesi gerekenler
Sırlı granit karoların üretim teknolojisi gereği, boyut ve ton farklılığı diğer seramiklere göre daha değişken çıkmaktadır. Bu sebeple sırlı granit karolar, tüm dünyada kalibre ve ton farkı gruplarına ayrılarak satılmaktadır.

Kalibre: Sırlı granit karoların boyut değişkenliklerine göre kaliber 1, 2, 3, 4 ve 5 olarak gruplara ayrılmasıdır.

Ton Farkı: Sırlı granit karolar A ve B tonalitede olmak üzere parti no’su ile gruplandırılır. Parlak ve mat porselen karoların aynı alana döşenmesi durumunda mat porselen karolara ebatlama yapılması gerekmektedir. Bu amaçla ebatlanan mat porselen karolar kombine mat olarak adlandırılmaktadır. Parlak porselen karolarda, parlatma işlemi sürecinde ebatlama yapıldığından boyut farklılığı yoktur. Aynı mekana döşenecek porselen karoların aynı kaliber (mat porselenlerde) ve tonalitede olmasına dikkat edilmelidir

Yer karoları renk tonu değişim skalası  (RTD)

V1 homojen görünüm:
Aynı parti üretimden çıkan karolar arasındaki renk ve doku farkı gözle görülmeyecek kadar azdır.
V2 az miktarda rtd:
Birbirine yakın renklerden oluşan karolar arasında, yüzey dokusunda ve baskı desenlerinde açıkça ayırt edilebilir farklar vardır.
V3 orta derecede rtd:
Tek bir karoda bulunan ana renkler diğer karolarda da mevcuttur. Ancak renk şiddetleri karolar arasında önemli farklılıklar gösterir. Genellikle rustik karolarda kullanılan bir tasarım anlayışıdır.
V4 şiddetli rtd:            
Karodan karoya gelişigüzel renk
farklılıkları görülür. Böylelikle bir karonun renkleri diğerinden tamamen farklı olabilir. Ancak genelde renkler arası bir harmoni vardır. Bu nevi ürünler kutulardan da gelişigüzel çıkacaktır. Genellikle rustik karolarda kullanılan bir tasarım anlayışıdır. Renk ve doku varyasyonu, tesislerimizde kontrol edilebilir bir parametre olup, bazı ürünlerde pazar talepleri ve tasarımı gereği ürün geliştirme aşamasında özellikle oluşturulmaktadır.